top of page

1. Madryt (a konkretniej plac Puerta del Sol) jest dokładnym centrum kraju. Miejsce to znajduje się w samym środku Hiszpanii.

2. Bary są bardzo ważne w życiu hiszpanów. Spędzają tam dosyć sporą ilość czasu. W wielu barach o wyznaczonych porach można nawet zjeść posiłki lub coś przekąsić, bez konieczności przychodzenia do domu. Tamtejsi ludzie nie lubią zostawać w domu, odważyłabym się nawet powiedzieć, że pozostanie w domu dla niejednego hiszpana może być jedną z gorszych kar. Oni uwielbiają życie towarzyskie!

 

3. A czym wyróżnia się w dobry bar? Wielu może to zdziwić ale są to... brudne podłogi :) Porozrzucane butelki, czy różne inne rzeczy dowodzą tego, że warto tam przebywać. Dla nas dosyć śmieszne, prawda?

 

 

4. Nasiona słonecznika, czyli hiszpańskie "pipas de girasol" są również bardzo ważne dla każdego hiszpana. Mają oni bowiem ogromny talent do otwierania (wydłubywania) nasionek i konsumowania ich z niezwykłą prędkością.

 

 

6. U nas, polaków - po prostu łyżka i łyżeczka. A jak to wygląda w tamtym kraju?

 - Łyżka (duża, stołowa) - Cucharada lub cuchara,

- Mała łyżeczka (do herbaty) - Cucharadita, cucharita, cucharadilla lub cucharilla.

 

   Najczęściej używa się "cucharada", jako duża łyżka i "cucharadita", jako łyżeczka mała. Wszystko jednak zależy od regionu i miejscowości, w której się w danej chwili znajdujemy. Czasami można się spotkać nawet z okresleniami "cuchara pequeña" lub "cucharada pequeña", jako mała łyżeczka oraz "cuchara grande", cucharada grande", jako łyżka duża oraz "cuchara sopera" lub cucharada sopera", jako typowa łyżka do zupy. 

Trochę skomplikowane? Jeśli tak, to wyobraźcie sobie, co ja sama musiałam przeżywać, kiedy spotykałam się z tyloma różnymi określeniami i z początku nie wiedziałam, które tak naprawdę jest poprawne. Jestem z natury bardzo dociekliwa i zaraz musiałam to sprawdzić. Zostałam zarzucona ogromną ilością nowych wiadomości i, jak sie okazało, każde z tych określeń było poprawne, jednak używne były z różną częstotliwością i w zależności od regionu. 

7. A jak wygląda codzienny rytuał spożywania posiłków? Otóż, mieszkańcy tego kraju mają ścisle sprecyzowany grafik, ponieważ obiad jedzą podczas sjesty, która odbywa się w godzinach 14-16, a kolecję dosyć późno, bo dopiero pomiędzy 21, a 22:30. A latem można spotkać niektórych jedzących dopiero po północy. A co ze śniadaniem? Zwykle zostaje pominięte, znacznie ważniejsze jest dla nich spożycie obiadu. Zdarza się jednak u niektórych, że śniadanie się odbywa, a wtedy posiłek wygląda następująco:

 

kawa/herbata/gorąca czekolada/świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy + croissant/słodka bułka/tost z marmoladą

 

Po posiłku mają zwyczaj wychodzić na spacer, by wspomóc proces trawienia.

8. Na terenie Walencji dorocznie prowadzona jest największa na całym świecie pomidorowa "wojna", która nazywa się La Tomatina podczas której wszyscy obrzucają się pomidorami.

 

 

9. Na terenie Hiszpanii obowiązują cztery języki oficjalne - kastylijski ( zwany również po prostu hiszpańskim, który jest językiem formalnym, urzędowym), baskijski, galicyjski i kataloński. Język baskijski, używany przez basków na północy Hiszpanii i jest jednym z najstarszych języków świata. 

 

 

10. "Kraj basków", zajmujący dosyć niewielką część Hiszpanii, jest jednym z najbogatszych obszarów w całej Hiszpanii. Baskowie od wielu lat dążą do tego, aby odłączyć się od pozostałej cześci kraju, jednak bezskutecznie, choćby przez to, że byłaby to ogromna strata biorąc pod uwagę bogactwo tego regionu.

 

 

11. Kultura hiszpańska jest na bardzo wysokim poziomie, czasami jednak, choć stosunkowo rzadko, można spotkać się z tym, że rozmawiając z osobą zajmującą teren, gdzie mówi się innym językiem niż kastylijski (hiszpański), czyli na przykład galicyjskim, baskijskim lub katalońskim i nazwanie ją "hiszpanem" lub "hiszpanką" może skutkować tym, że taka osoba się poważnie obrazi, mimo, że zamieszują przecież kraj o nazwie Hiszpania. Niektórzy nie chcą bowiem, by wrzucano ich do "jednego wora" :) Dla niektórych osoba mieszkająca na terenie Katalonii jest katalończykiem, a pochodzący z Galicjii jest galicyjczykiem, a nie hiszpanem.

Trzeba jednak podkreślić, że zdarza się to dosyć sporadycznie.

 

 

12. Hiszpania była neutralna w obu wojnach światowych.

 

 

13. Związki tych samych płci są w tym kraju legalne od 3 lipca 2005r.

 

14. Hiszpania jest jednym z największych producentów szafranu, najważniejszego składnika hiszpańskiego dania, bardzo tam popularnego, który nazywa się Paella.

 

 

bottom of page