top of page

Jak efektywnie i przyjemnie uczyć się języka?


"Dobra. Od dzisiaj już na pewno zaczynam. Nadszedł ten moment. Zrobię to, nie ma innej opcji. Jestem gotowy!

Tylko obejrzę jeszcze jeden odcinek..."

Powiedzcie, kto nie miał tego problemu, kiedy zaczynał naukę języka obcego?

Kłopot ten zapewne dosięga większość osób rozpoczynających swoją przygodę z językiem. Ale sam fakt, że coś takiego w ogóle się dzieje powinien jednak pobudzić nas do myślenia i do zadania sobie kilku ważnych pytań, w przeciwnym razie zmarnujemy wiele swojego cennego czasu na zmuszaniu się do nauki, która być może i tak nie przyniesie oczekiwanych rezultatów:

1. Czy na pewno tego języka chcę się uczyć?

Jeśli nie czujemy się dobrze w danym języku, znacznie ciężej przyjdzie nam nauczenie się go!

2. Czy mam na to czas?

Efektywna nauka, to systematyczna nauka.

Jeśli nie jesteś pewny co do tego, czy będziesz w stanie poświęcić co najmniej 20 minut w ciągu dnia na obcowanie z językiem - odłóż to na inny termin. Nie zmuszaj się, bo to Cię tylko niepotrzebnie zniechęci.

3. Jak szybko chcę się go nauczyć?

Wbrew pozorom to pytanie jest bardzo ważne, ponieważ to od tego zależy wszystko, co będziesz w tym kierunku robił. Jeśli Twoim celem będzie opanowanie języka na poziomie B2 za rok, będziesz mógł sobie pozwolić na nieco mniej pracy niż osoba, która będzie zamierzała osiągnąć ten sam cel za pół roku.

4. Czy chcę to robić na własną rękę, czy z pomocą doświadczonego nauczyciela?

Pamiętaj, że decydując się na samodzielną naukę, jesteś zobowiązany sam się motywować oraz wyznaczać sobie czas na naukę, a jest to dosyć trudne.

Z kolei przy wyborze nauczyciela należy uprzednio, możliwie jak najdokładniej upewnić się, czy faktycznie jest to osoba, która będzie w stanie nauczyć Cię tego, czego oczekujesz.

Te pytania mogą zaważyć o dalszym losie i efektywności Twojej nauki, więc warto w porę je przeanalizować, aby uniknąć niechcianych błędów, czy, w przyszłości, problemów z nauczeniem się i osiągnięciem wybranego poziomu w danym języku.

A jak się uczyć, żeby się nauczyć?

No właśnie, jak?

Wiele podjętych prób samodzielnej nauki języka zostaje szybko zakończonych z winy nieodpowiedniego sposobu przyswajania nauki. Bardzo szybko daje się nam we znaki zmęczenie, często się nudzimy lub odczuwamy monotonność. I zwykle wtedy kończy się nasza przygoda z językiem, ponieważ źle zaczęliśmy. Skojarzyliśmy sobie tę naukę z czymś nieprzyjemnym, wymagającym silnego skupienia i czasu. Ale, na szczęście, jest kilka skutecznych sposobów, dzięki którym będziemy w stanie efektywnie się nauczyć, dodatkowo czerpiąc z tego niemałą przyjemność.

1. Notuj w języku, którego się uczysz

Cokolwiek - listę zakupów, zadania do zrobienia, przemyślenia na jakiś temat - coś, co sprawi, że będzie on aktywny w Twoim życiu, dzięki czemu będziesz mógł go na co dzień praktykować i na bieżąco przyswajać słownictwo z codziennego życia. Dla bardziej zaawansowanych polecam też pisać dziennik - dzięki niemu nauczysz się bardzo dobrze wyrażać emocje w tym języku.

2. Czytaj

Artykuły, blogi tematyczne, literaturę... Oczywiście wszystko w języku obcym. Nie ważne na jakim poziomie jesteś - czytając nauczysz się bardzo szybko, ponieważ masz kontakt z oryginalnym językiem, sposobem formułowania zdań i nieprzerwanie poszerzasz swój zasób słownictwa. Pamiętaj jednak, że kiedy nie rozumiesz jakiegoś słowa i chcesz napisać sobie jego polskie tłumaczenie, nie rób tego pod lub nad nim, ponieważ następnym razem, kiedy będziesz to czytać, Twój wzrok automatycznie ucieknie do polskiego wyrazu. Rób to na marginesie lub możliwie jak najdalej od oryginału.

3. Słuchaj

Nie ma znaczenia, czy jesteś już na wyższym poziomie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem, słuchanie sprawi, że Twój umysł "przestawi się" i po niedługim czasie zacznie odbierać te dźwięki jako coś naturalnego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozpoznawać poszczególne wyrazy, a później - rozumieć całość. Nie musisz się na tym skupić, Twoja podświadomość zrobi to za Ciebie.

Piosenki, radio, wywiady, wiadomości... Pomysłów jest mnóstwo, wybierz to, przy czym będziesz czuł się najlepiej.

4. Mów

Do siebie, do psa, do dyktafonu... Po niedługim czasie zauważysz, że robisz to coraz płynniej, szybciej oraz naturalniej. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku będzie brakowało Ci tematów, czy będziesz miał kłopoty z tworzeniem gramatycznie poprawnych zdań. Jeśli się nie poddasz, różnicę zauważysz już po kilku dniach.

5. Oglądaj filmy

Z napisami lub - jeśli jesteś już na tyle zaawansowany - bez. Wybierz tematykę, która najbardziej Cię interesuje, aby uniknąć znudzenia w trakcie filmu. Poznasz wiele potocznych zwrotów, zobaczysz w jaki sposób bohaterowie zwracają się do siebie w trakcie wykonywania codziennych czynności, innymi słowy - poznasz język od strony nieco bardziej naturalnej. Pamiętaj jednak, że to, co się tam znajdzie głównie zależy od tematyki, jaką wybierzesz. Inaczej będą się zwracać do siebie osoby w filmie o tematyce romantycznej, inaczej komedii, a jeszcze inaczej w filmie akcji.

6. Czatuj

W Internecie znajduje się wiele portali, które oferują szeroką gamę czatów - od tych jawnych, do tych całkiem anonimowych. Czatowanie, nawet po kilka minut dziennie, jest wskazane, ponieważ daje niezwykle dużą dawkę "żywego" języka. Takiego, którego używa się podczas zwykłych, codziennych rozmów, dzięki czemu będziemy potrafili posługiwać się zarówno językiem oficjalnym, jak i potocznym.

Nauka języka obcego nie musi być wcale ciężką i wycieńczającą pracą! Kiedy już się na to zdecydujesz i zastosujesz się do zamieszczonych tu wskazówek, będzie to dla Ciebie prawdziwa przyjemność. Zobaczysz, jak szybko i efektywnie można się nauczyć, bo już po krótkim czasie dostrzeżesz wielkie różnice.

bottom of page