top of page

Słówka - czy rzeczywiście tak trudno je opanować?

Nauka nowego języka wcale nie musi kończyć się na pierwszym rozdziale, kiedy tylko zobaczysz listę słówek do powtórzenia pod koniec - wręcz przeciwnie. Nowe słowa, czy zwroty otwierają przed Tobą drzwi do doskonałego opanowania języka, a przecież dokładnie o to Ci chodzi. Problem nie leży we, wbrew pozorom, trudnych słówkach, tylko w nieumiejętnym się ich uczeniu. Błędem jest się uczyć na pamięć, ponieważ bardzo szybko zapomnimy to, co jeszcze niedawno, wydawałoby się, przyswoiliśmy. Wykucie słówek powoduje, że widzimy je niekiedy tylko jako ciąg liter, często kojarząc je sobie z numerem strony podręcznika, czy miejscem, w którym zostały one umieszczone, a nie potrafimy zobaczyć ich w głowie jako rzeczy, które faktycznie oznaczają.

Dzięki kilku prostym sposobom przekonasz się z jaką łatwością możesz przyswajać nowe słówka i zwroty oraz zdziwisz się, jak szybko pojawią się pozytywne rezultaty Twojej pracy. Pamiętaj jednak, że należy stosować się do każdego z wymienionych podpunktów, bo tylko wtedy zadziała to najskuteczniej!

1. Wyobraź sobie słowo

Zamknij oczy.

Jeśli jest to jakiś czasownik - zobacz tę czynność, poczuj, że tam uczestniczysz, wyostrz zmysły. Gdzie to się znajduje? Jaka jest pogoda? Jakie czujesz zapachy? Jakie przedmioty tam widzisz?

Jeśli jest to rzeczownik - zobacz jego szczegóły. Zwróć uwagę na fakturę, kolory. Czy jest miękki? Jaką ma wielkość? Kto znajduje się w pobliżu? Postaraj się także zobaczyć go zgodnie z jego przeznaczeniem. Przykładowo: lápiz de color (kredka) - zobacz jak chłopczyk bierze ją do ręki i zaczyna rysować nią po kartce papieru. Zobacz jego skupienie na twarzy, wyobraź sobie, że pisze na niej to słowo. Wyobraź sobie, że je wypowiada.

Ta prosta czynność sprawi, że widząc lub słysząc to słowo w przyszłości, przypomni Ci się sytuacja, w której to słowo występowało. Pamiętaj, że człowiek znacznie lepiej zapamiętuje, kiedy pobudzi wiele zmysłów jednocześnie!

2. Skojarz je sobie z czymś

Weź czystą kartkę i zapisz na niej wyraźnie, najlepiej kolorem, słowo, którego chcesz się nauczyć. Następnie wokół niego od razu wypisz wszystko, co Ci się z nim kojarzy - przedmiot, obraz, dźwięk, czynność... cokolwiek. Nie myśl! Niech to będzie pierwsze, co Ci wpadnie do głowy. W ten sposób uczysz się podświadomie, a co za tym idzie - bardziej skutecznie.

3. Ucz się przeciwieństw

Wypisując słówka, które Cię interesują, napisz od razu ich przeciwieństwa. Przykładowo: w górę - w dół, niski - wysoki... itd. Takie zestawienia będzie Ci dużo łatwiej zapamiętać niż same, pojedyncze słówka. I już umiesz 2 razy więcej!

4. Pogrupuj słówka

Załóż sobie zeszyt lub zakup blok rysunkowy z kolorowymi kartkami i pogrupuj wszystkie słówka, których zamierzasz się nauczyć.

Jeśli masz zeszyt, napisz u góry strony (najlepiej w języku, którego się uczysz), na przykład "CUERPO" (ciało) i wypisuj tam wszystkie słowa, które do tego pasują. Takie jak "la cabeza" (głowa), "la pierna" (noga) itd. Zostaw sobie kilka dodatkowych, pustych stron, żeby na bieżąco móc uzupełniać daną kategorię.

Jeśli posiadasz blok rysunkowy, to każdą kategorię zapisz na osobnej kartce o innym kolorze, żeby się wyróżniały oraz na każdej z nich wypisuj słówka. Następnie powieś je, najlepiej na ścianie lub umieść w widocznym dla Ciebie miejscu i uzupełniaj na bieżąco. Kiedy zapełnisz już cała kartkę, wyrwij kolejną o tym samym kolorze i kontynuuj pisanie.

5. Poprzyklejaj karteczki samoprzylepne

Naklej je na wszystko, czego chcesz się nauczyć, a gwarantuję Ci, że już po kilku dniach spoglądania na nie, mimochodem je zapamiętasz, automatycznie kojarząc je sobie z danym przedmiotem. Naklejaj je na wszystko, co tylko możliwe, a zobaczysz, że bardzo szybko zacznie ich ubywać, aż w końcu będziesz potrafił wymienić dosłownie każdą rzecz, jaka znajduje się w Twoim domu.

6. Naucz się synonimów

Jeśli umiesz już kilka słówek, zastąp je innymi. Możesz wypisać sobie na kartce słówko które znasz, a obok kilka synonimów, którymi można je zastąpić. Pomoże Ci się to rozwinąć oraz wzbogacić swój dotychczasowy zasób słownictwa. Później także będzie Ci łatwiej w kontaktach z innymi obcokrajowcami, ponieważ szybciej zrozumiesz, o czym mówią.

7. Ćwicz słownictwo poprzez gry

W Internecie można znaleźć mnóstwo gier, dzięki którym poćwiczysz słówka, które do tej pory poznałeś. Większość z nas spędza dużo czasu przed komputerem, dlatego jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla tych, którzy dodatkowo chcą się uczyć języka. Jedną z takich stron jest na przykład: https://babadum.com .

8. Trenuj słuchanie!

Jeśli chcesz dobrze opanować jakiś język, musisz mieć z nim stały kontakt, w czym pomoże Ci słuchanie. Radia, telewizji, piosenek, audiobooków, czegokolwiek. Chodzi o to, żeby Twój umysł "przestawił się", przyswoił obcy język i potraktował go jako coś naturalnego. W ten sposób nauczymy się, jak małe dzieci, które przychodząc na świat nie znały przecież ani jednego języka. Jak myślisz, w jaki sposób się nauczyły? Tak jest - przez słuchanie.

Dobrą stroną, która w ciekawy sposób pomoże opanować Ci sztukę słuchania jest na przykład http://lyricstraining.com .

Pamiętaj jednak, aby się nie zniechęcać, bo zdziałasz znacznie więcej poprzez robienie czegokolwiek, niż załamanie rąk i całkowitą rezygnację. Pomyśl - gdybyś jako dziecko poddał się i powiedział "Ja nie chcieć uczyć polski, bo trudny", to dziś nie przeczytałbyś tego artykułu i prawdopodobnie też nie zapragnąłbyś mówić w innym języku, bo nie znałbyś nawet swojego.

Więc uśmiechnij się i działaj, a wkrótce zauważysz, jak wiele już potrafisz!

bottom of page